Prírodnú kozmetiku KHADI , Bánfi a ekodrogériu EcoCléan nájdete na www.kralovstvokozmetiky.eu

Plasty v kozmetike- dokedy ešte!

peeling1KEDY ZAŽIJEME KONIEC MIKROGULIČIEK V NAŠEJ KOZMETIKE?
Polyetylén,  polykarbonát, polypropylén... Ak sú niektoré z týchto chemikálií napísané v zozname ingrediencií  vašej kozmetiky, nie je to dobré znamenie. Čo ak ste nevedome zodpovedný za znečistenie morí a oceánov,  keď použijete hydratačný krém alebo si umyjete zuby?

Už viac ako 25 rokov sú rôzne plastové mikroguličky prítomné v našej kozmetike. Skutočné povedomie nebezpečenstva týchto zložiek vyšlo na svetlo sveta iba nedávno a to aktivitou medzinárodného ANTI-PLASTIC hnutia na ochranu morí a oceánov napr. SURFRIDER FOUNDATION.

ČO SÚ TO PLASTOVÉ MIKROGULIČKY

Mikroguličky za objavili na kozmetickej scéne v 90tych rokoch. Extrémne malé, 1 milimeter alebo menej v priemere, perfektne okrúhle a hladké, môžu predstavovať až 10% objemu niektorej kozmetiky.  Mikroguličky sú vyrábané na báze etylénoxidových polymérových zložiek, čo je ten istý základný výrobný proces ako pri plastových taškách, ktorý nahrádza prírodné produkty ako soľ, cukor alebo pemza.

VŠADEPRÍTOMNÉ V NAŠEJ KOZMETIKE

Mikroguličky sú široko používané v kozmetike pretože dodávajú jemnosť a tekutosť mydlám, krémom a čistiacim mliekam. Takisto sú veľmi prítomné v pílingoch a tiež v zubnej paste. Vlastne môžu byť nájdené všade, vo veľkom našich každodenných kozmetických produktov.

Znie Vám to lákavo?“ Dávam si na tvár plasty, každý deň!“

korytnackaNEBEZPEČENSTVO PRE OCEÁN A NAŠE ZDRAVIE

Keďže sú v podstate ropný produkt, sú obzvlášť škodlivé pre morskú faunu a flóru a takisto pre naše zdravie. Keď sú raz vypustené do kanalizácie, malá veľkosť týchto guličiek, im umožňuje prejsť cez filter čističky odpadových vôd. Potom sa dostanú do oceánov, jazier a riek a potom znečisťujú morské dno a sú otravou pre  mikroplanktón, mäkkýše a ryby.

Keď už sú raz v oceáne, mikroguličky sa dostanú do tela morských živočíchov, vrátane živočíchov s filtrami ako mušle, veľryby a veľa druhov rýb. Štúdia publikovaná v časopise Archívy Enviromentálnej Kontaminácie a Toxikológie, hovorí o tom, že malý losos v Britskej Kolumbii môže do seba dostať od dvoch do sedem guličiek za deň. Sledujte prirodzený smer potravinového reťazca a je opodstatnené sa čudovať,  či si mikroguličky nenašli  cestu aj na naše taniere. Veľmi chutné!

slowcosmeticsAKÉ SÚ ALTERNATÍVY?

Niektoré značky sa zaviazali nepoužívať mikroguličkové zložky. V decembri 2012 Unilever bola prvou značkou, ktorá oznámila, že prestane používať mikroguličky vo svojej kozmetike do roku 2015. Po tomto oznámení nasledovali aj iné spoločnosti. Colgate-Palmolive a L'Oreal povedali, že postupne aj oni odstránia mikroguličky zo zloženia svojich produktov. Farmaceutická spoločnosť Procter and Gamble povedala, že ich produkty budú bez mikroguličky najskôr v roku 2017. Otázkou ale je, či sú tieto sľuby ozajstnou zárukou oddanosti spoločností ku životnému prostrediu alebo len aby ukázali správny ekologický dojem.

Najlepšou alternatívou je zamerať  sa na úplne prírodné produkty. Existuje veľa prírodných produktov a kozmetiky, ktoré nie sú len lepšie pre životné prostredie ale aj pre naše zdravie. Julien Kaibeck je tvorcom hnutia zvaného Slow Cosmetics a takisto aj online obchodu. Slow Cosmetics sa snaží, aby bol spotrebiteľ viac informovaný a tým podmienil svoju voľbu. Julien nás učí rozlúštiť etikety a presmerovať nás ku menej spracovávaným produktom, ktoré sú naozaj prírodné. Produkty označované logom Slow cosmetics ponúkajú rovnaké výsledky ako štandartná kozmetika, ale okrem toho nám dávajú pokojnú myseľ a uspokojenie,  že naše správanie je nielen enviromentálne ale aj zdravé pre nás a našu pokožku.

surfriderBOJ organizácie SURFRIDER FOUNDATION PROTI MIKROGULIČKÁM

Od roku 2014 propagujú a podporujú aplikáciu "Beat the    microbead",  ktorá vie oskenovať produkty a nájsť prítomnosť mikroguličiek.  Zároveň aktualizujú zoznam tzv. „green" kozmetiky bez mikroplastov a „red" kozmetiky, v ktorej sa mikroguličky stále nachádzajú. Skontrolujte si svoju kozmetku v zozname na "Beat the    microbead", Aby bola aplikácia aktuálna, každá krajina musí vlastniť databázu zloženia INCI jednotlivých kozmetických produktov. Kým všetky veľké spoločnosti neprestanú vyrábať kozmetiku, ktorá obsahuje mikroguličky a kým nebudú zakázané v Európe, používajte túto aplikáciu a sledujte pozorne  zloženie vašej kozmetiky – INCI a držte sa od kozmetiky obsahujúcej tieto „plasty“, už skôr v tomto článku spomenuté,  čo najďalej!

Takisto ako v USA, ktoré nedávno schválilo zákon zakazujúci výrobu kozmetiky s mikroguličkami z 1. júla 2017, bol tím tohto hnutia  aktívny v Paríži, aby navrhol zmenu zákona,  ktorý sa týka označovania produktov obsahujúcich mikroguličky vo Francúzsku.

Toto „anti-mikroguličkové“ hnutie pokračuje a naberá na sile a envirometálne organizácie naďalej aktívne šíria informácie o tomto probléme medzi širokou verejnosťou a aj kozmetickým priemyslom. Taktiež dúfame, že EÚ bude pokračovať v tomto procese, a že ďalšie opatrenia budú postupne zavádzané do praxe a plastové mikroguličky budú konečne celoplošne zakázané.

Preložené zo zdroja : Surfrider foundation, autorka: Lea Daulan, redaktorka životného prostredia

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.