Prírodnú kozmetiku KHADI , Bánfi a ekodrogériu EcoCléan nájdete na www.kralovstvokozmetiky.eu

Kozmetika v skratke

hands-aroma-water-4655070Krása znamená pre každého niečo iné. To je v poriadku. Ale čistota pol života a starostlivosť o pleť a pokožku vôbec, jej ochrana, je dnes už viac ako móda alebo snaha o krásu. Je to nevyhnutnosť. Život obzvlášť vo veľkých mestách si vyžaduje nový prístup v starostlivosti o pokožku. Základným pilierom dobrého a zdravého vzhľadu, tak u žien ako aj u mužov, je minimálne základný pleťový krém na ošetrenie veľmi namáhanej a znečistenému prostrediu vystavenej pokožke na tvári. K tomu sa v dnešnej dobe objavujú aj rôzne kožné problémy, ekzémy, vyrážky. Našťastie dobrým nakombinovaním prírodných surovín s bezpečnými, laboratórne potvrdenými účinnými látkami sa celkom dobre ošetrujú.

Ako sa vôbec vyznať a rozlíšiť kvalitnú kozmetiku od nekvalitnej?

Čo znamená výraz NATUR alebo prírodná v prípade kozmetiky?
sheaolaj 21.Znamená, že výrobok je 100 % rastlinný, čiže výrobok obsahuje samotný rastlinný olej alebo tuk – napr.bambucké maslo, marhuľový olej.

 2. Znamená, že výrobok obsahuje látky 100 % rastlinného pôvodu: ale tu už určite zasahoval chemický priemysel, čiže obsahuje buď nejaký emulgátor, alebo výťažok z kmeňových buniek, alebo extrakt z bylinky.

 So svojimi desaťročnými skúsenosťami vidím, že naozaj dobré produkty /tie, ktoré „fungujú“ s požadovaným účinkom/ kombinujú to najlepšie z prírody so zložkami pripravenými chemickou výrobou. S dôrazom, aby pri ich výrobe a počas používania týchto surovín rastlinného pôvodu nevznikali žiadne škodlivé látky, ich výroba bola udržateľná a suroviny preverené a čisté bez prímesí.


Plasty na pokožku naozaj nepatria!
Človek občas použije dobrú vec na zlý účel hlavne, ak cieľom je zisk... Ropa je výborná surovina, neviem si bez nej predstaviť, ako by vyzerala kostra bicykla, ako by sme bez nej vedeli vyrobiť množstvo lekárskych prístrojov alebo iné bežné predmety.
bc_biela_toaletna_vazelina_Jej výhoda v kozmetike? Kozmetické suroviny z ropy majú pomaly nekonečnú trvácnosť, nízku výrobnú cenu a skoro do všetkého sa dajú použiť, a aj napriek tomu si myslím, že do kvalitnej NATUR pleťovej kozmetiky nepatria.

Na jednej strane je to otázka ochrany životného prostredia, a pomyslenie, že keď si zo seba tieto látky zmyjeme, akú záťaž ďalej predstavujú. Na druhej strane je zaujímavé, že v akej miere pomáhajú alebo naopak škodia našej pokožke deriváty z ropy. Či sú príčinou rôznych chorôb, nebudem rozoberať, to nechám na lekárov...

Za zmienku stoja aj ďalšie bežne používané zložky v kozmetike - zbytočné farbivá a syntetické vône, či arómy. Je lepšie sa im vyhnúť, keďže z kozmetického hľadiska nemajú žiadnu funkciu, až na to, že navyšujú cenu konečného výrobku a sú životnému prostrediu na príťaž.

 Každodenná hygiena a s čím si doma vystačíme?

Tuhé mydlá
harmancekove_mydlo_naturinka_45_g-600x600Mydlo ma zásadité pH, ničí baktérie, dobre odmasťuje, teda zmýva špinu. Ideálne na umývanie rúk aj celého tela, či chodidiel. Remeselné mydlá, čiže hand-made: Je dobré si overiť, či je to ktoré mydlo naozaj „remeselné“, či podporujeme nejakú lokálnu malú manufaktúru, alebo je to len čínsky produkt s ingredienciami neistého pôvodu. V podstate dobré mydlo je vyrobené z kvalitných rastlinných tukov, liečivých extraktov a éterických olejov, k čomu sa často pridáva hebké kozie mlieko, rôzne čistiace íly, bylinky, aby bol výsledok čo najlepší.


Sprchovacie gély, penové kúpele, šampóny.

ecoz sampon(1)Umývať si vlasy tekutým šampónom je praktické, lebo sa ľahko nanáša na vlasy, netreba ich oplachovať octovou vodou, a väčšina prírodných EKO šampónov sa vyrába už aj pridaním olejov a ďalších rastlinných zložiek na ochranu pokožky. Pri používaní šampónu dbajme o to, aby sme si šampón dostatočne riedili vodou, hlavne ak si vlasy umývame dvakrát /ako je odporúčané v znečistenom mestskom prostredí/...

Sprchové gély a penové kúpele sú ľahko dávkujú a expedujú. V prípade týchto najbežnejších a veľmi populárnych prípravkom narážane na najviac „huncútstiev“. Chcú nás očariť čarovnou hustou penou, luxusnou vôňou a bezkonkurenčnou cenou! Žiaľ niektoré dlho zaznávané mýty sa ukazujú ako pravdivé: Napr. látka SLS (Sodium Lauryl Sulphate) často spôsobuje iritáciu pokožky, nadmerne ju odmasťuje a spôsobuje tak až chorobnú citlivosť pokožky. /SLS je aniónová povrchovo aktívna látka, umelo syntetizovaný tenzid. Niečo podobné máme aj v prostriedkoch na umývanie riadu./ Voňavé syntetické prísady môžu spôsobiť okamžité podráždenie pokožky, svrbenie rovnako ako niektoré konzervačné látky, nehovoriac o farbivách a plastových guličkách.

Povrchovo aktívne látky používané v NATUR kozmetike (napr. glukozidy, aminokyseliny) šetrne odstraňujú nečistoty, nadmerne pokožku neodmasťujú, tolerancia je oveľa lepšia ako pri zlúčeninách typu SLS. NATUR produkty bez vône alebo s antialergénnou parfumáciou nebudú pokožku dráždiť a poctiví výrobcovia určite nepoužijú zbytočné farbivá.

Starostlivosť o telo - čo potrebuje pokožka?

Vodu (=hydratácia) a tuk (=výživa). Rôzne typy pokožky potrebujú tieto zložky v rôznom pomere, preto sa aj kozmetika rozdeľuje podľa typu pokožky. Zaujímavosťou je aj to, že jednotlivé typy pokožky sa môžu meniť aj v závislosti na ročnom období a veku! Používanie tzv. bioaktívnych účinných látok na problematickú pokožku s dermatitídou sa javí ako efektívne moderné riešenie. Ale nezabúdajme! Kozmetika iba dočasne zlepšuje stav kože, rôzne zdĺhavé kožné choroby (ekzémy, huby, zápal atď.) treba ponechať na odborníkov, dermatológov, alergológov, či iných špecialistov!

Na extra suchú pokožku sú vynikajúce jednofázové rastlinné oleje, maslá, čiže jednoduchý mandľový olej, šípkový, marhuľový alebo bambucké maslo. Najlepšie sa vstrebávajú, ak ich vmasírujeme v tenkej vrstve do ešte vlhkej pokožky (alebo vlasov) niekoľkokrát denne.

Normálnu pokožku lepšie hydratujú ľahšie oleje, napr. kokosový, argánový alebo babassu.

Na mastnú pokožku sa odporúčajú prípravky s účinnými bylinnými látkami, napr. emulzie vytvorené kombináciou výťažku z kamilky alebo žihľavy, či emulzie kvetinových vôd a ľahkých olejov.
Novinkou je výroba prípravkov s anti-aging účinkom (so zložkami, ktoré „oddiaľujú“ starnutie) a s anti-pollution účinkom (so zložkami, ktoré zmierňujú pôsobenie znečisteného prostredia). Vo väčšine týchto prípadov si vystačíme s prírodnou lekárňou viď nižšie:

Suroviny v skratke:

Antioxidanty – pomáhajú chrániť pokožku od negatívnych následkov vplyvu slnka a prostredia (napr. UV žiarenie, prach): arganový olej, kakaové maslo, vitamím E, slnečnicový olej, olivový olej, ružový olej, olej z marhuľových jadier, bambucké maslo a olej.

rakytnikHydratačné látky – chránia pokožku pred vysúšaním a sčasti aj chýbajúcu vodu nahrádzajú: kokosové maslo, glycerín, babassu maslo, murumuru maslo.

Bohato výživné látky – obohacujú pokožku vitamínmi, lipidmi na miestach s nedostatkom tuku a v kombinácii s troškou včelieho vosku vytvárajú akúsi ochrannú vrstvu: avokádový olej, jojobový olej, mandľový olej, olej z makadámových orieškov, bambucké maslo a olej.

Látky s fyzikálnou ochranou pred svetelným žiarením – odrážajú slnečné lúče, tým chránia pokožku pred spálením: oxid zinočnatý, oxid titaničitý.

Bioaktívne účinné látky – zložky, ktoré majú zdraviu prospešný fyziologický účinok napr. špeciálne rastlinné oleje ako je : Olej zo pšeničných klíčkov – má vysoký obsah vitamínov E, D, zvláčňujúce, ochranné účinky, pomáha pri produkcii kolagénu. Nimbový olej – má silne protizápalové, antibakteriálne, antimykotické účinky. Pupalkový olej – má upokojujúce účinky, antiaging účinky. Panthenol – má regeneračné účinky, stará sa o obnovu buniek.

Éterické oleje alebo kvetové hydroláty – aromaterapeutické a iné širokospektrálne účinky.

mosomami_logoProduktový rad ECO-Z pre celú rodinu! Kozmetika šetrná k pokožke aj k prostrediu.
Neobsahuje tieto zložky:- Sodium Laureth/Lauryl Sulphate – PEG - farbivá - alergénne arómy - silikón, parafín - Cocamide DEA. Obsahuje iba zložky povolené podľa pravidiel ECOCERT. Netestované na zvieratách.

V bylinkovom Obchode ponúkame ECO-Z Šampón na vlasy s kokosovým a bambuckým maslom a ECO-Z Sprchový gel s kokosovým a bambuckým maslom.

Autor Originál textu: Szitkei Krisztína, MosóMami Kft., Budapest, Preklad: Ceheľská Zuzana, Úprava: Báthoryová Alena www.bylinkovyobchod.sk, www.kralovstvokozmetiky.eu

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.